3 Eksen CNC Hassasiyeti

3 Eksen Masaüstü CNC ile Hassasiyet Testi

3 Eksen CNC router modelleri ile ilgili en çok merak edilen konu ne kadarlık bir hassasiyette ulaşılabileceğiydi. Bu segmentteki mini cnc modelleri için katalog verileri, program hassasiyeti olarak verilir ve bu değer 0.0001 mm yani 1 mikrondan küçüktür. Peki bu hasssasiyeti yakalamak mümkün mü?


3 Eksen Mini CNC Router ve Hassasiyet Ölçümleri

Maintek CNC olarak müşterilerimiz ile olan ilişkilerimizde şeffaflığı, doğru bilgi vermeyi ve bilgi saklamamayı ilke olarak kabul ederiz. Bu nedenle sıkça sorulan ve çoğu imalatçının çekinerek cevap verdiği veya cevap vermekten kaçındığı bu soruyu olanca çıplaklığı ile videomuzda göstermeye çalıştık.

3 eksen cnc hassasiyeti ne kadardır?

3 Eksen CNC ile yapılan cihazlarda elbette bir işleme töleransı vardır. Peki bu değerler sizin beklentinizi karşılayabilecek mi?
Bu segmantteki mini cncnlerde genellikle mach3 ve benzeri programlar kullanılır ve bu programların adım çözünürlüğünü 0.0001mm’ye kadar düşürmek mümkündür. Ayrıca kaliteli bir step motor ve profesyonel bir sürücü ile elektronik olarakta bu değerler yakalanabilir. Peki çıkan ürünlerde bu kadar küçük tölaranslara ulaşabilir miyiz? Cevap: HAYIR!

Yukarıda yaptığımız açıklamada kısaca teorik olarak çok hassas çalışabileceğimizi ama bu kadar hassas parça işleyemeyeceğimizi söyledik. Bunun nedeni ise 3eksen cnc imalatında ve montajında kullanılan yöntemler ve mekanik malzemelerin kalitesidir. Belirli mekanik hassasiyet değerlerini yakalamanız için imalatınızı daha hassas cihazlarda yapmanız gerekiyor ki montaj sonrasında istediğiniz hassasiyeti yakalayabilin. Bu da mini cnc router ürün grubundaki uygun fiyat yüksek kalite anlayışının dışında kalarak fiyatların bir anda astronomik rakamlara çıkmasına sebep oluyor.

Maintek 3 Eksen CNC Ne kadar hassas parça işleyebilir?


Bu konuda bütün rakiplerimizden iddaalıyız! Sahip olduğumuz tasarım detaylarımız sebebi ile montaj esnasında eksenlerin birbirine olan dikliklerini bağımsız olarak ayarlayabiliyoruz. Eğitimli montaj elemanlarımız ile imalatın her aşamasında kontrollerimizi yapıyoruz. CNC hassasiyetini etkileyen bir kaç mekanik detay;

 • Eksenlerin birbirine olan dikliği,
 • Spinde motorun tablaya olan dikliği,
 • Kullanılan malzemelerdeki boşluk oranları,
 • Çıkan üründe 0.1mm altında rekor hassasiyet yakaladık! Pozisyon tekrarlama ve eksen hareket çözünürlüğü ise 0.010mm


  Videoda izleyeceğiniz üzere sert kontradan toz toplama aparatı işledik ve çıkan ürünü kumpas yardımı ile farklı noktalardan ölçtük. Aldığımız sonuçları bütün şeffaflığı ile sizlere sunmaktayız. Aşağadaki videoyu izleyebilirsiniz.

  Masaüstü CNC Eksen Hareket Ölçüm Videosu;

  Çıkan Ürün Ölçüm Videosu;

  Peki 3 Eksen Cnc Router Fiyatları Ne Kadar

  3 eksen cnc modelleri ile ilgili sizlere net bir fiyat vermemiz doğru olmaz. Maintek olarak elimizde birbirinden farklı özellikte bir çok cnc modeli mevcut olup, bu modellere de çeşitli eklentiler eklendiği ya da çıkarıldığı taktirde fiyatlarda değişiklik olabiliyor. Eğer yeni bir 3 eksen cnc almak istiyorsanız iletişim sayfamızda yer alan gerek telefon bilgileri gerekse iş yeri adresimize yapacağınız ziyaretler ile sizlere detaylı bilgiler vermek isteriz. Hiç çekinmeden arayıp ürünler ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

  Şimdi Ara