Lazer CNC Router

Lazerli CNC Router

Maintek CNC arge ekibi olarak bir süredir üzerinde mesai harcadığımız lazer markalama eklentisini tamamladık. 2000 miliwatt ile 15 watt arasında farklı güç seçenekleri ile mevcut cnc routerlarımıza eklediğimiz lazer sistemleri ile her türlü ahşap, deri vb. malzeme üzerinde koparma ve yakarak markalama işlemlerini yapabilirsiniz. Bu sayfada yaptığımız uygulama örneklerini görebilir ve videoyu izleyerek lazerin hassasiyeti ve kalınlığı hakkında fikir sahibi olabilirisiniz.
CNC Router Lazer Eklentisi

CNC Router tezgahları bildiği üzere bir iş parçası üzerine kesici bıçak kullanarak kazıma yaparlar. Kazıma işlemi sırasında malzemeden sürekli olarak talaş dediğimiz ufak parçacıklar koparırlar. Yapılan işler üç boyutlu rölyef tazında veya 2 boyutlu kesim şeklinde olabilir. CNCrouter ile yapılan işlerin hassasiyeti ise bıçak büyüklüğü ile orantılıdır. Yani hassas bir çalışma yapmak istiyorsak daha ince bıçaklar kullanmalıyız. Ne kadar ince bıçak kullanırsak da işleme zamanımız o kadar uzayacaktır.
Sisteme entegre ettiğimiz lazer teknolojilerinde ise malzeme üzerine lazer ışını yansıtarak yüzeyde yakma işlemi gerçekleştiriyoruz. Bu ışınlar cnc bıçaklarından çok daha ince olduğu içinse çok hassas işler çıkartabiliyor. Ancak cnc router tezgahlarının aksine yalnızca 2D işleme yapabilirsiniz.

Mini CNC Router ve Mini CNC Lazer Farkları:

1) Mini cnc router ile 3boyutlu , mini cnc lazer ile ise yalnız 2boyutlu çalışabilirsiniz.

2) Mini CNC router ile alüminyum, mermer, ahşap gibi çok çeşitli malzeme işleyebilirken, cnc lazer ile yalnızca
ahşap, deri, kağıt, renkli plastikleri yakabilirsiniz.

3) Mini Lazer CNC ile ahşap üzerine tonlama ile resim basabilirken, masaüstü cnc router ile sadece oyarak görüntü verebilirsiniz.

4) Lazer ışını oldukça ince olduğu için hassas kesimlerde çok daha verimlidir. CNC Routerlar ise ince işlerde düşük performanslıdır.

Yukarıdaki videoda Mini CNC Router Lazer işlemesini görmektesiniz. Çizgilerin ve işlemenin hassasiyetini bozuk para ile karşılaştırdık. Ayrıca aşağıdaki resimde yakarak bir ağaç motifi işledik. Daha fazla uygulama için takipte kalın.

CNC Router Lazer eklentisi - örnek işleme
CNC Router Lazer eklentisi – örnek işleme

Lazerli CNC Routerlar hakkında daha ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Şimdi Ara