CNC Router Bıçağı Nasıl Takılır

CNC Router a Kesici Bıçak Nasıl Takılır?

İlk defa bir CNC Router kullanan ve makinesiyle ilgili çeşitli soruları olan müşterilerimize videolu çözümler üretmeye devam ediyoruz. Özellikle ilk defa cnc kullanan müşterilerimizden gelen cnc router bıçağı nasıl değiştirilir sorusunun cevabını sizlere video üzerinde anlatım yaparak cevaplamak istedik. Videoyu dikkatli bir şekilde izlediğiniz zaman bıçak nasıl değiştirilir bir fikriniz olacaktır. Ama yinede ilk defa böyle bir işlem yapacak olursanız sizlere tavsiyemiz kesinlikle işinde profesyonel olanlardan yardım almanız yönünde olacaktır.
CNC Router Freze Çakısı Montajı

Bir masaüstü cnc router sahibi oldunuz, eğitim derslerimizi izlediniz, basit bir tasarım yaptınız ve g kodlarını çıkarttınız. Mini CNC’nin başına oturdunuz Mach3 programını açtınız, makinenin referansını aldınız. Kesici bıçağı çıkardınız ama bir türlü spindle motora bağlayamıyorsunuz…

Öncelikle freze çakısını makinemize bağlarken ne tür parçalar gerekli onları bir tanıyalım;

1) Freze çakısı (Kesici bıçak) Belkide makinenizin en önemli parçası diyebiliriz. Eğer kesici bıçak olmazsa ya da eskirse makineniz çok verimli bir şekilde çalışmayabilir.
2) Pens: Bıçağı sıkan ve spindle motorun koniğine merkezleyen esnek parçadır. Farklı ebatlar için farklı ölçülerdedir ve esnektir. Çok önemli bir parçadır. Makinenizin olmazsa olmaz parçalarından birisidir.

3) Pens Kapağı: Spindle motorun şaftına vidalanan, pensin kenetlendiği özel yapılı somundur.

Pens ve Pens kapağının kullanımı: Öncelikle pensi, somunun içerisine videodaki gibi yerleştirin ve çıt sesini duyun. Bu ses çok önemli çünkü pensin somunun içerisinde tam olması gerekiyor. Daha sonrasında CNC kesme bıçağını pensin içerisine dikkatli bir şekilde yerleştirin. Son olarak pens somununu cnc router spindle motoruna vidalayın ve anahtarlar ile ters yönlü olarak sıkın.

CNC Router’ı aşırı sıkmanıza gerek yoktur, bıçak yukarı aşağı hareket etmesin yeterlidir. Buna kesinlikle dikkat edin eğer aşırı sıkarsanız makinenize ve pense zarar verebilirsiniz.Ayrıca cnc router fiyatları ile ilgili sayfamız içerisinden kendinize uygun olan makineleri seçebilirsiniz.

Şimdi Ara