Otomatik Takım Değiştirme – ATC

CNC Router Otomatik Kafa Değiştirme

Otomatik takım değiştirme, bir diğer değişle ATC özelliği cnc router tezgahları için kesici bıçağın zamanı geldiğinde bir diğer bıçak ile oparatör müdahelesi olmadan (tamamen otomatik) yer değiştirmesidir. Böylece cnc tezgahından çok daha seri bir şekilde iş alabilirsiniz.
CNC Router ATC Özelliği

CNC Router ile yapılan işlemlerde malzeme türü ve büyüklüğüne göre bir çok farklı tür ve ebatta cnc bıçağı mevcuttur. Her işlem için farklı bir cnc bıçağı kullanılır. Manuel takım değiştirmeli bir cnc makinede, oparatörler zamanı geldiğinde cnc router a müdahale ederek spindle motora bağlı olan freze çakısını söker ve yeni işlem için uygun olan bıçağı takar ve ardından sıfırlama yaparak yeni programı başlatırlar. Tabii ki bu işlemin insan eliyle olması süreyi uzatan ve standardı bozan bir etkendir.
Gelişen teknolojiler ile beraber cnc router makinelerinde bu işlem otomatik bir hal almıştır.

ATC dediğimiz teknolojide, CNC üzerine ihtiyaç duyulan bütün takımlar numaralndırılıp, sıralanır. Hazırlanan programa ise takım değiştirme kodları eklenir. Böylece işletim sistemi bu kodları gördüğünde sıralı olarak duran bıçaklar arasından kendisine numarası belirtilmiş takımı alır, tabii öncesinde spindle üzerindeki takımı yuvaya bırakır.

Bu işlem için spindle motorun hava ile çalışan kenetleme mekanizmasının olması gerekir.

Yukarıdaki videoda Mini CNC tezgahımıza entegre ettiğimiz otomatik çakı değiştirme sistemini görmektesiniz. Spindle motor öncelikle üzerindeki bıçağı yuvasına bırakıyor ardından delme işlemi için matkabı alarak işleme devam ediyor.

Masaüstü CNC Router Pro 100 Modeli
Masaüstü CNC Router Pro 100 Modeli

Otomatik takım değiştirmeli CNC Routerlar hakkında daha ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Şimdi Ara