CNC Router Nedir?

cnc router nedir

CNC Routerlar başta ahşap, mdf, sunta, kompozit, pleksi, derlin, poliüratan ve hafif metaller olmak üzere bir çok farklı malzeme üzerinde oyma, şekillendirme, rölyef, yazı kazıma işlemleri yapmak üzere kullanılırlar.

Bilgisayar destekli olan bu tezgahlar X, Y ve Z olmak üzere 3 eksen boyunca birbirinden bağımsız hareket etme özelliğine sahiptir. Bu nedenle bilgisayar ortamında hazırladığınız şekil ve desenleri tasarım kısıtlaması olmadan işleyebilirsiniz.

Spindle veya fener mil olarak adlandırılan bir adet yüksek devirli AC motorları vardır. Ve bu motora bağlanan kesici bıçaklar ile cnc router iş parçası üzerinden talaş kaldırarak (veya aşındırarak) malzemeleri şekillendirir.

CNC Router’ın diğer tezgahlardan farkı?

– CNC lazer makineleri parçaları lazer ışınlarıyla keser ve sadece iki boyutlu işlem yapabilirler. Oysa cnc routerlar 3 boyutlu işleme yapabilir.
– CNC plazma makineleri sadece metalleri işleyebilirler ve yine lazer gibi iki boyutlu çalışırlar. Cnc router ise ahşaptan metale bir çok farklı malzemeyi işleyebilirler.
– CNC su jeti: lazer ve plazma aksine soğuk kesim yapan tezgahlardır. Yüksek basınçlı su kullanarak işlem yaparlar, ahşap için uygun değildir.