CNC Router Nedir?

cnc router nedir

Cnc router nedir ne için kullanılır sizlere bu yazımızda detaylı olarak anlatacağız. Aklınıza takılan hemen hemen tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz. Cnc Routerlar başta ahşap, mdf, sunta, kompozit, pleksi, derlin, poliüratan ve hafif metaller olmak üzere bir çok farklı malzeme üzerinde oyma, şekillendirme, rölyef, yazı kazıma işlemleri yapmak üzere kullanılırlar.

Bilgisayar destekli olan bu tezgahlar X, Y ve Z olmak üzere 3 eksen boyunca birbirinden bağımsız hareket etme özelliğine sahiptir. Bu nedenle bilgisayar ortamında hazırladığınız şekil ve desenleri tasarım kısıtlaması olmadan işleyebilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda gelişen teknoloji ile daha sağlam ve daha hassas kesim yapan cnc router modelleri de hazırlanabilmektedir. Birbirinden kaliteli ve harika cnc modellerimizi maintek.com.tr/cnc-router adresinde bulabilirsiniz.

Spindle veya fener mil olarak adlandırılan bir adet yüksek devirli AC motorları vardır. Ve bu motora bağlanan kesici bıçaklar ile cnc router iş parçası üzerinden talaş kaldırarak (veya aşındırarak) malzemeleri şekillendirir.

CNC Router’ın Diğer Tezgahlardan Farkı?

– Cnc lazer makineleri parçaları lazer ışınlarıyla keser ve sadece iki boyutlu işlem yapabilirler. Oysa cnc routerlar 3 boyutlu işleme yapabilir.
– Cnc plazma makineleri sadece metalleri işleyebilirler ve yine lazer gibi iki boyutlu çalışırlar. Cnc router ise ahşaptan metale bir çok farklı malzemeyi işleyebilirler.
– CNC su jeti: lazer ve plazma aksine soğuk kesim yapan tezgahlardır. Yüksek basınçlı su kullanarak işlem yaparlar, ahşap için uygun değildir.

Ayrıca cnc makineleri mach 3 denilen program ile kontrol edilmektedir. İsterseniz mach 3 programı ile ilgili kısa bilgiler verelim sizlere.

Mach3 Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mach3 programı nedir, ne için kullanılır sizlere bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız. Maintek olarak mach3 programı cnc router kullanımında en önem verdiğimiz durumların başında gelmektedir.

Artsoft firması tarafından geliştirilen mach3 programı sayesinde cnc router makinelerinizi bilgisayarınızdan kontrol edebilirsiniz. Mach3 programı kısaca sizleri bir cnc operatörü yapıyor dersek aslında yanlış bir ifade kullanmış olmayız.

İsterseniz şimdi mach3 programını biraz yakından tanıyalım.

Mach3 Programının Arayüzü ve Butonların Görevleri

1) Reset

Mach 3 programının en önemli butonlarından birisi olduğunu düşündüğüm reset butonu hayati önem taşımaktadır. Program çalıştığı zaman otomatik olarak kilitli bir şekilde gelmektedir. Bu kilidi aktif etmek için reset butonun kullanmamız gerekmektedir.

2) Tab Modu

Tab bilgisayarda sekme anlamına gelir ve mach3 programı içerisinde de yeni bir sekme açmaya yarar. Tab tuşu ile açacağımız sekme sayesinde cnc routerımızın gezinme hızında ayarlamalar yapma şansımız vardır.

Hareket komutunu ise bilgisayar klavyemizde yer alan yön tuşları ile verebiliriz. Ayrıca page up ve page down tuşları da z eksenini kontrol etmeye yarar. Özetle tab modu ile jog rate sayesinde gezinme hızınız ayarlayabiliriz.

Şimdi Ara