Mini CNC ve Kesici Takım Seçimi

Mini CNC ve Kesici Takım
Mini CNC ve Kesici Takım

Mini cnc router tezgahları bildiğiniz gibi spindle motora bağlanan kesici takımın parça üzerinden talaş kaldırması ile malzemeyi şekillendirir. İşlenen parça ile mini cnc arasındaki tek temas noktası kesici bıçaktır. Bu nedenle yüzey kalitesi, hassasiyet, pürüzlülük, kesim hızı gibi bütün parametreler kesici takıma bağlıdır. Mini cnc router makineler için kesici takım seçimi de bu yüzden oldukça önemli bir durumdur.

Mini CNC Router Kesici Bıçakları

Mini Cnc makinelerde kullanılan kesici uçlar, kesilen malzemeye göre tek kesme ağızlı, çift veya daha fazla olabilir. Aynı zamanda kesme açıları farklı olabilir. Malzemenin sertliğine göre kaplamalı veya kaplamasız olabilir. İçerisindeki karbon ve maden bileşenine göre karbür olabilir, hem ömrü uzun olur hem daha az ısınır ve çok daha serttir.

Yukarıda saydığımız gibi bir kesici takımın kalitesini anlamak için çok değişik parametreler vardır. Bu yazıda genel geometrik şekillerine göre hangi bıçak hangi amaçla kullanılır bunu anlatacağız.

Yukarıdaki kapsamlı detayları ve bıçakların makineye tanıtılmasında gerekli parametreleri Maintek Cnc eğitim setlerinde ve Satış sonrası teknik destek kapsamında müşterilerine ücretsiz sunmaktadır.

Cnc Kesici Bıçak Türleri

 • Parmak freze: Altı düz, geçtipi bölgenin zeminini ve yan duvarlarını düz çıkaran kesici takımdır. Malzeme ebatlamada ve slot boşaltma işlemlerinde kullanabilir. Çapı ve Kesme boyu (kesebileceği derinlik) istenlen ölçüde tedarik edilebilir.
  Düz Parmak freze
 • Küresel freze: Bu kesici takımlar parmak frezeler gibi yan duvarları düz fakat uç kısımları yarım küre şeklindedir. Dolayısı ile zeminden geçtiklerinde küre şeklinde bir iz bırakırlar. Genellikle kalıp ve 3 boyutlu rölyef kazıma işlerinde kullanılırlar.

  Küresel Freze
 • V-çakı: Ucu tam sivri, yan yüzeyleri ise açılıdır. Farklı açılarda temin edebilmek mümkündür. Oymacılık işlerinde, yazı, logo gibi kazıma işlerinde çok kullanılır. Yüzeylere pah kırmak içinde tercih edilir.
  V Çakı
 • Tarama Bıçakları: parmak frezeye benzeyen bu kesici takımların farkı kesici yüzeylerinin 20mm’den geniş olmasıdır. Böylece, bir bölgenin yüzeyinden fazla derin olmamak kaydı ile talaş kaldırırken kullanılır ve işlem süresini kısaltır.
  Tarama Kesici Takım
 • Ucu küt Gravürler: Bu tür bıçaklarda ince işlerde yaygın kullanılır, Türkiye temin etmesi zor olabilir ama aliexpress gibi sitelerde örneklerini görebilirsiniz. V çakıya benzer ama ucu o kadar keskin değil, bir miktar düzdür. Böylece yana kaymalı hareketlerde veya zeminin düz olduğu işlerde oldukça işlevseldir.
  Ucu Küt Gravür
 • Ucu küresel gravürler: Bu takımlarda bir önceki küt gravürlere benzer sadece uç kısımları küre şeklindedir. Üç boyutlu ince işçilik gerektiren çalışmalarda yaygın kullanılır.
  Küresel Konik Gravür
 • Özel Kesici Takımlar: Mini cnc router tezgahlarınızda kullanmak için motif bıçakları yapan firmalara kendinize özel istediğiniz geometride bıçak yaptırabilirsiniz. Örneğin sehpa, masa kenarlarındaki pah motiflerinde kullanılan kesiciler gibi. Ayrıca cnc kesici bıçakları fiyatları içinde maintek.com.tr/freze-cakisi-fiyatlari adresini inceleyebilirsiniz.
 • Aşağıdaki videoda sırasıyla hangi takımların, hangi sırayla kullanılarak yapılan üç boyutlu çalışmayı inceleyebilirsiniz:

  Pens kapağı ve kesici takım nasıl takılır?

  Şimdi Ara