Hobi CNC Router Yapımı

Mini CNC Router Yapımı

Amatör CNC Yapımı
Amatör CNC Yapımı

Bu yazımızda sizlere cncrouter tezgahların yapısını daha yakından anlatmak, bu cihazların temelde ne kadar basit olduklarını ve ev ortamınızda kendinize amatör bir mini cnc yapabileceğinizi göstermek istedik. Yazıya kendinizi kaptırmadan önce şu uyarıyı dikkate alın: “Bu yazıda profesyonel cnc router için gerekli olan püf noktalara değinilmemiştir ve çıkacak ürün asla ve asla Maintek Masaüstü CNC Router kalitesinde olmayacktır.

Öncelikle amatör cnc router yapımı na başlamadan önce gerek duyacağımız malzemeleri tanıyalım (aşağıdaki kısa videoda izleyebilirsiniz). Ürünler ile ilgili ayrıntılı bilgi için cnc malzemeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

CNC Router malzemelerini tanıdıktan sonra bu ürünleri kullanacak şekilde basit bir tasarım yapacağız. Tasarımınızı yaparken gövdeyi ahşap kontraplak veya sigma profilden tasarlayabilirsiniz. Tabiki sigma profil çok daha sağlam olacaktır.

Yaptığımız tasarımda vidalı miller, motordan aldığı hareket ile eksenleri döndürecek. Cnc router kontrol kartı, step motorlarımıza ne yapması gerektiğini söyleyecek. Kullandığımız kızaklar veya videodaki gibi miller ise eksenlerin maruz kalacağı yükleri karşılayacaktır.

Gördüğünüz gibi bir cncrouter tezgahının çalışma mantığı bu kadar basit. Ama bunları bir sistem haline getirmek ve doğru şekilde uygulamak hiç de kolay değildir. Bu işin amatör olarak nasıl yapıldığını videoda izleyebilirsiniz.

Arduino kartlar ile birçok farklı proje yapılabiliyor. Yeni yeni ise bu arduino kartlar ile cnc routerlar yapılıyor. Googleda arduino cnc olarak arama yaptığınızda bu konu ile ilgili bir çok dökümana ulaşabilirsiniz. Yine videomuzda amatör bir arduino cnc router için hazırlanmış hızlı bir tanıtım videosu görebilirsiniz.

Şimdi Ara